Strona główna Turystyka Rok Łukasiewicza Rok Ignacego Łukasiewicza – obchody w...
Ignacy Łukasiewicz, genialny wynalazca i twórca przemysłu naftowego, mieszkał i pracował także w Małopolsce. Warto poznać ten region, szczególnie w roku, który został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Podróż śladami Łukasiewicza to fascynująca wyprawa w historię i najpiękniejsze miejsca. Warto też wziąć udział w wielu aktywnościach, które mają na celu przybliżyć małopolski wątek życia i pracy wynalazcy.

Z Małopolską Łukasiewicz związał się od studiów na wydziale filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, przy którym funkcjonowało dwuletnie studium farmaceutyczne. W roku 1850, dzięki poręczeniu swojego pracodawcy, otrzymał zezwolenie władz austriackiego zaborcy na naukę w Krakowie. Jednocześnie pracował w fabryce ałunu barona Fryderyka Wertenholza pod Krakowem. Podczas jednej z wypraw w okolice Wieliczki, rozpoznał właściwości palne ropy naftowej, zwanej wówczas olejem skalnym. Na UJ studiował trzy semestry, a ostatni - na uniwersytecie wiedeńskim. 30 lipca 1852 roku otrzymał dyplom magistra farmacji.

 


Po studiach wrócił do Lwowa, gdzie prowadził badania i doświadczenia nad ropą naftową. To tutaj powstała pierwsza na świecie lampa naftowa, która zaświeciła po raz pierwszy w lwowskiej aptece Mikolasha w marcu 1853 roku. Wynalazek farmaceuty zdał egzamin, a data jego zastosowania stała się symbolicznym początkiem polskiego przemysłu naftowego. A wynalazkiem zaczął interesować się świat.

Rynek Gorlic z lotu ptaka. Rynek na planie prostokąta otoczony kamienicami.
Rynek w Gorlicach. Fot. UM Gorlice

 

Pod koniec 1853 roku Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, które dziś nazywają siebie Miastem Światła, aby poszukiwać terenów bogatych w złoża ropy naftowej. Początkowo pracował w aptece przy Rynku u Jana Tomaniewicza, kontynuując i rozwijając badania nad ropą. Pod koniec 1854 roku objął gorlicką aptekę w dzierżawę. Na jej zapleczu zainstalował prymitywny kocioł i prowadził eksperymenty nad destylacją ropy, w wyniku których opracował metodę destylacji na skalę przemysłową. Na przełomie 1853 i 1854 roku zabłysła w Gorlicach pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Oświetlała ona kapliczkę z Chrystusem Frasobliwym, umieszczoną na skrzyżowaniu dróg do Sękowej i Wysowej, obecnie przy zbiegu ulicy Węgierskiej z ulicą Kościuszki. Lampa stoi w tym miejscu po dzień dzisiejszy, przypominając to epokowe wydarzenie. W Gorlicach Łukasiewicz mieszkał i pracował w latach 1853 – 1858.

 

Ignacy Łukasiewicz to nie tylko genialny wynalazca, twórca przemysłu naftowego w Polsce, farmaceuta. To również społecznik, filantrop, sprawny polityk i człowiek o wielkim sercu. Dla uczczenia jego osoby, Małopolska aktywnie zaangażowała się w działania promujące imię wielkiego twórcy.

 

Zachęcamy do turystycznych podróży śladami Ignacego Łukasiewicza. Małopolska zachwyca i zaprasza. Tutaj można poznać miejsca związane z wynalazcą i zaplanować podróż do Małopolski!

 

W całym regionie odbywać się będą w 2022 r. różnorodne akcje i wydarzenia celebrujące pamięć o Łukasiewiczu.

Trwające lub najbliższe aktywności w Małopolsce :

 

  • Quiz wiedzy „Co Ty wiesz o Regionie” – konkurs dedykowany I. Łukasiewiczowi - trwa do 15.04.2022

Organizator: Małopolska

W tym roku, w związku z jubileuszem 140–lecia śmierci oraz 200–lecia urodzin Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego oraz działacza niepodległościowego, quiz dedykowany jest tej znamienitej postaci związanej z naszym regionem.  Do udziału w konkursie zapraszam młodzież szkolną.

 

  • Festiwal Zawodów - 26-27.04.2022

Organizator: Małopolska

Festiwal Zawodów to wydarzenie będące zwieńczeniem działań prowadzonych w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów szkół podstawowych w całym województwie małopolskim. Przedsięwzięcie to jest organizowane od 2013 r. we współpracy ze szkołami, a także przedsiębiorcami. Formuła Festiwalu ma charakter branżowy i polega na prezentacji zawodów, w których kształcą szkoły zawodowe oraz szkoły wyższe. W 2022 r. wśród tematów przewodnich wydarzenia będzie postać Ignacego Łukasiewicza, jego osiągnięcia, promocja szkół zawodowych, w tym również szkół noszących imię wielkiego wynalazcy.

 

  • Rozpoczęcie letniego sezonu turystycznego w Gorlicach połączone z Dniami Miasta Gorlice i Festiwalem Światła - 1-2.05.2022

 Organizator: Urząd Miejski w Gorlicach we współpracy z Województwem Małopolskim

 

Wydarzenie plenerowe łączące w sobie widowisko multimedialne, pokazy, prezentacje dot. dziedzictwa Łukasiewicza, jego wynalazków, pracy. Wydarzenie pozwoli również przybliżyć mieszkańcom Małopolski postać Łukasiewicza  jako filantropa i społecznika. Szereg aktywności połączonych zostanie z otwarciem sezonu turystycznego w Małopolsce i promocją atrakcji regionu, również jeżeli chodzi o miejsca związane z Łukasiewiczem. Event zorganizowany zostanie w Gorlicach, we współpracy z organizacjami lokalnymi.

 

  • Małopolski Festiwal Smaku - sierpień 2022

    Organizator: Małopolska

 

Małopolski Festiwal Smaku to sztandarowy projekt województwa dot. promocji produktów lokalnych. Jest to najstarsza polska impreza promująca unikatowe dziedzictwo kulinarne regionu. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2005 roku w Zakopanem, Tarnowie i Krakowie. Dziś kiermasze produktów lokalnych i towarzyszące im konkursy dla producentów regionalnych specjałów organizowane są każdego lata w wielu miejscowościach Małopolski. Jedna z edycji 2022, zorganizowana zostanie w Gorlicach – mieście związanym z Ignacym Łukasiewiczem.

Szczegóły zostaną zamieszczone na stronie: www.malopolska.pl

Plakat Małopolskiego Festiwalu Smaku. Dwie drewniane łyżki i kwietne folkowe motywy

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

25-07-2022 66 odsłon

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Najciekawsze atrakcje

Skansen w Kolbuszowej

Najciekawsze atrakcje

Arboretum w Bolestraszycach

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności