Strona główna Turystyka Rok Łukasiewicza Finał akcji Łukasiewicz.art 2022
6 grudnia 2022 r. o godz. 18.00 w przestrzeni Uniwersytetu Rzeszowskiego w Rzeszowie odbędzie się mikołajkowe zakończenie akcji ŁUKASIEWCZ.ART 2022.

Rozpoczynamy mappingiem pt. „Czarne złoto” autorstwa Shadiego Hamamy na elewacji budynku A3 (wjazd od strony ulicy Kopisto). Potem w Rektoracie Uniwersytetu na I piętrze (ul. Rejtana 16) odbędzie się wernisaż, na którym zaprezentujemy nowatorskie prace dziewięciu uczestników akcji wykonane w różnych technikach plastycznych od rysunku, przez malarstwo, grafikę, rzeźbę, po instalacje, w tym wideoinstalację, lightbox’y, time-lapse, film i animację artystyczną.

 

Akcja ŁUKASIEWICZ.ART 2022 odbywa się w ramach wieloletniego projektu Województwa Podkarpackiego pt. PODKARPACKIE.ART, którego najważniejszym celem jest zaangażowanie młodych artystów do popularyzacji najważniejszych elementów rodzimego dziedzictwa kulturowego.

 

Pilotaż tego projektu – UNESCO.ART Podkarpackie 2020 on-line odbył się dwa lata temu i zaowocował powstaniem 57 obrazów wykonanych przez 26 artystów w 6 podkarpackich obiektach znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kolekcja THE BEST OF UNESCO.ART to najlepsze prace tej akcji promujące najcenniejsze perły światowej architektury.

 

W Roku Ignacego Łukasiewicza Województwo Podkarpackie zaproponowało studentom kierunków artystycznych interpretację za pomocą sztuki postaci i dorobku znakomitego polskiego wynalazcy. Do udziału zgłosiło się 9 studentów Instytutu Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, który złożyli koncepcje autorskich projektów artystycznych podejmujących tematykę akcji. Decyzją Komisji eksperckiej powołanej przez Zarząd Województwa Podkarpackiego, w składzie której oprócz przedstawicieli Województwa znaleźli się eksperci zewnętrzni uznani w dziedzinie sztuki, wszystkie projekty zostały dopuszczone do realizacji.

 

Akcja rozpoczęła się 1 lipca br. i młodzi artyści przez 100 dni pracowali nad nadaniem materialnej formy autorskim koncepcjom. Opiekę merytoryczną nad uczestnikami akcji Województwo Podkarpackie powierzyło profesjonalnym artystom i zarazem pedagogom pani dr Kamili Bednarskiej i dr Piotrowi Worońcowi, a krytyczną opinię efektów pracy uczestników przygotowała znana krytyk sztuki dr. hab. Magdalena Rabizo-Birek prof. UR.

Plakat wystawy z informacjami zawartymi w artykule. Na plakacie biała wymięta koszula z czarnobiałym wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza

W wyniku akcji powstały cztery instalacje: Barbary Bodio „Operacja przy świetle”, Patryka Brzezickiego „Światło codzienne”, Anety Mierzwy „Pionier” i Katarzyny Tereszkiewicz „Początek”, picture book Patrycji Paczochy, cykl obrazów „Światło” Alicji Kalandyk, cykl grafik „(wy)trwanie” Julii Rut, animacja artystyczna ”Czarne złoto” Shadiego Hamamy i krótki film Jakuba Skomry „Autoportret”. prof. Magdalena Rabizo-Birek w opracowaniu poświęconemu akcji pt. „Dialog sztuki i nauki” napisała: Uczestnicy projektu najczęściej łączyli ze sobą tradycyjne techniki z nowymi mediami, co dobrze odzwierciedlało charakter zadania, którego się podjęli. Łukasiewicz żył i pracował w XIX wieku, zatem artyści z XXI wieku musieli zbudować długi pomost między „dawnymi a nowymi laty” – światem, kiedy nowoczesność się dopiero rodziła a późną nowoczesnością, w której żyjemy. (…)

 

Miejsca wernisażu nie jest przypadkowe. Ma z jednej strony promować artystów w ich środowisku, z drugiej zaś zachęcać do udziału w kolejnych projektach kulturalnych Województwa Podkarpackiego kierowanych do studentów. Zgodę na ekspozycję wystawy w nowej przestrzeni dotąd niewykorzystywanej do tego typu działań wyraził prof. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zapraszamy zatem na spotkanie z interpretacją dziedzictwa Ignacego Łukasiewicza w wykonaniu młodego pokolenia artystów. Mamy nadzieję, że będzie to inspirujące wydarzenie kończące obchody Roku Ignacego Łukasiewicza – polskiego geniusza.

Program wernisażu

6 grudnia 2022 r.

  • godz. 18:00 – prezentacja w formie mappingu animacji artystycznej Shadiego
    Hamamy pt. „Czarne złoto” na budynku A3 Uniwersytetu Rzeszowskiego
    (wjazd od ul. Kopisto)
  • godz. 18:20 – otwarcie wystawy w hallu Rektoratu (al. Rejtana 16C)
    Krótko o ŁUKASIEWICZ.ART 2022
    O istocie twórczej wrażliwości uczestników akcji
    Moja artystyczna przygoda z Ignacym Łukasiewiczem
    Zwiedzanie

Wystawa czynna do 20/12/2022.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

29-11-2022 34 odsłon

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Najciekawsze atrakcje

Skansen w Kolbuszowej

Najciekawsze atrakcje

Arboretum w Bolestraszycach

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności