Strona główna Turystyka Rok Łukasiewicza Dzień z Ignacym Łukasiewiczem w Jaśle
Sezon wakacyjny za nami, ale nie oznacza to, że całkowicie rezygnujemy z wydarzeń plenerowych organizowanych w naszym mieście. Już 24 września na jasielskim rynku zapraszamy na „Dzień z Ignacym Łukasiewiczem”.

Pod koniec 2021 r. Sejm RP uchwalił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Zapewne większości z Państwa znane są związki Ignacego Łukasiewicza z naszym miastem, w tym położoną nieopodal rynku kamienicą, w której prowadził aptekę.

Dlatego właśnie na płycie rynku od godziny 12.00 zapraszamy do udziału w cyklu przedsięwzięć tworzących Dzień z Ignacym Łukasiewiczem”.  Pierwszym z nich będzie wspólne malowanie artystycznej kompozycji, prowadzone przez Muzeum Regionalne w Jaśle. Idea narodziła się ze współpracy Muzeum i jednego z jasielskich artystów plastyków – Piotra Betleja. Nie zdradzamy szczegółów właśnie po to, aby sami Państwo przekonali się na czym to wspólne malowanie będzie polegało. Również o godzinie 12.00 będziemy Państwa zachęcać do uczestniczenia w quizie wiedzy o tej wybitnej postaci (i nie tylko), w którym nagrodą będzie drzewko owocowe i to zupełnie nie przypadkowo. A dlaczego Łukasiewicz i drzewko owocowe? Tego również dowiedzą się Państwo w sobotę. Fundatorem drzewek jest PGNiG S.A.

Motyw ozdobny. Linia

Swój finał na jasielskim rynku znajdzie również, inicjowane przez Jasielski Dom Kultury, przedsięwzięcie realizowane w ramach projektu „Jasło – moje miasto mój dom”. Happening kończący trzydniowe warsztaty wyruszy spod JDK już 15.45. Jeśli ktoś marzy o spróbowaniu swoich sił w artystycznych animacjach, to są jeszcze miejsca na bezpłatne warsztaty. Zapraszamy!

 

Sobotnie działanie JDK stanowić będzie jeden z elementów realizacji przedsięwzięcia Miasto to JA, którego celem jest m.in.: wzmocnienie wśród mieszkańców poczucia bycia częścią jasielskiej wspólnoty samorządowej (zgodnie z hasłem Miasto Jasło – to Ja), zwiększenie liczby osób utożsamiających się z Jasłem, dumnych z pochodzenia z Jasła, jego dziedzictwa kulturowego i historii czy wybitnych osób związanych z miastem, jak np. I. Łukasiewicz, pobudzanie związków emocjonalnych z miastem, a także podniesienie aktywności mieszkańców poprzez bezpośredni udział w wielu wydarzeniach nie tylko jako odbiorcy, ale również realizatorzy. Rozwijające się prężnie Jasło to miasto z zadowolonymi i dumnymi mieszkańcami.
Przedsięwzięcie „Miasto to JA” realizowane w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

 


Warto przypomnieć, że rok 2022 jest również ustanowiony uchwałą Sejmu RP Rokiem romantyzmu polskiego, stąd jeśli wrzesień kojarzy się Państwu z narodowym czytaniem, to również w sobotę na rynku miejskim czytać będziemy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ta część wydarzenia przygotowana zostanie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i mamy nadzieję, że Państwo dołączycie do wspólnego czytania. Jeśli ktoś z Państwa marzy o spróbowaniu swoich sił w głośnym czytaniu, to serdecznie zapraszamy i czekamy na zgłoszenia do 20 września!

 


A na zakończenie tego niezwykłego dnia zaprosimy Państwa o godzinie 18.00 do Jasielskiego Domu Kultury na projekcję filmu pt. „Łukasiewicz - nafciarz romantyk” (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona). Mamy nadzieję, że ten jakże romantyczny dzień sprawi, że osoba Ignacego Łukasiewicza jeszcze bardziej zapadnie w Państwa pamięci. Do zobaczenia 24 września od godziny 12.00 na płycie jasielskiego rynku.

Baner kierujący do serwisu poświęconego obchodom Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

19-09-2022 53 odsłon

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Najciekawsze atrakcje

Skansen w Kolbuszowej

Najciekawsze atrakcje

Arboretum w Bolestraszycach

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności