Proza czy soda?
Czym są proziaki? To bardzo proste i również tanie w przygotowaniu chlebki lub placki sodowe. Puszyste, miękkie i delikatne w środku pieczywo, chrupiące na zewnątrz, lekko słodkie w smaku. Przepis bazuje na kefirze, kwaśnym mleku lub maślance oraz mące i sodzie. To właśnie soda jest obowiązkowym ich składnikiem i to od niej proziaki zawdzięczają swoją nazwę. Dawniej na sodę oczyszczoną mówiono –proza.
Krótka historia proziaka
I choć znane są w dalszych regionach Polski pod innymi nazwami, to tutaj, na Podkarpaciu, zaczęła się ich historia.
Pierwsze zapiski o proziakach w województwie podkarpackim pojawiły się w drugiej połowie XIX wieku, gdy do naszego regionu dotarła soda oczyszczona. Proziaki stały się wtedy tanią i szybką alternatywą dla chleba, który wypiekano raz w tygodniu lub nawet rzadziej. Tradycyjnie były pieczone na piecu kaflowym, a ich charakterystyczny zapach rozchodził się po całym domostwie.
W chwili obecnej te apetyczne bułeczki odkrywamy na nowo. W 2006 roku zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych województwa podkarpackiego, co jest oczywiste, gdyż od lat proziaki są punktem wspólnym dla mieszkańców Pogórza, Bieszczadów, Beskidów oraz Roztocza.
Uniwersalny przysmak
W ostatnich latach rarytas kuchni staropolskiej zyskuje na popularnością, a w nowoczesnych lokalach serwowane są proziakowe burgery i kanapki, podawane zwykle na ciepło – prosto z blachy lub pieca. Proziaki są niezwykle uniwersalne, bo doskonale smakują z samym masłem i solą, ale możemy je podawać również z innymi dodatkami. W wersji wytrawnej dodajemy masło z czosnkiem niedźwiedzim lub np. z kozim twarożkiem. W opcji na słodko smarujemy je miodem, konfiturą lub znanym również z Podkarpacia , dżemem z derenia.
A Wy jaką wersję wybieracie? Na słono, czy na słodko? Sprawdźcie koniecznie u nas.
Województwo Podkarpackie zaprasza!