Jasło od wielu lat określane jest mianem „stolicy odrodzonego polskiego winiarstwa” lub „stolicą współczesnego polskiego winiarstwa”. Wszystko za sprawą Romana Myśliwca z Jasła, założyciela Winnicy Golesz, najstarszej z „nowożytnych” polskich w Jaśle, założonej w 1982 roku, która stała się inspiracją dla wielu winiarzy z Polski. Dla jednych winiarstwo stało się hobby, dla innych stało się sposobem na życie. Jasielskie wino nie tylko cieszy się ogromnym uznaniem polskiego i zagranicznego środowiska winiarskiego, ale również jest produktem z którego słynie miasto.
Atrakcje Szlaku
Winnice zlokalizowane na szlaku przyciągają turystów swoją ofertą enoturystyczną, jakością produkowanego wina oraz życzliwością gospodarzy. Jedną z głównych idei utworzenia Jasielskiego Szlaku Winnego była promocja jasielskiego produktu lokalnego – jasielskiego wina, a także innych specjałów regionalnej kuchni.
Jasielski Szlak Winny pozwala docenić specyfikę jasielskiego winiarstwa. Skupiony wokół podkarpackiego miasta Jasła, obejmuje 16 winnic rozmieszczonych w najbliższej okolicy. Są to winnice: Golesz, Jasiel, Zacisze, Dwie Granice, Vanellus, Ewy, Milena, Jana, Kolacz, Jasło, Źródło, Wiarus, Sztukówka, Vetus oraz Podkarpacka Manufaktura Win. Szlak powstał przy współpracy Wydziału Kultury Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle i Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy „Vinum pro cultura” oraz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.
Turysta przemierzający szlak, może odwiedzić winnice zlokalizowane na Jasielskim Szlaku Winnym z mapą winiarską w ręku, degustuje jasielskie wina oraz korzysta z lokalnej bazy agroturystycznej oferowanej przez winiarzy, a także z dostępnej w najbliższej okolicy bazy noclegowej na terenie miasta Jasła. Jasielscy winiarze specjalizują się w organizacji szkoleń i pokazów, oferują organizację biesiad winiarskich przy ognisku lub grillu.
Nie tylko wino
Przemierzając Jasielski Szlak Winny w poznaniu winiarskich tradycji, warto zobaczyć ciekawe miejsca i obiekty, które świadczą o bogatej przeszłości Jasła, a także niezwykłe, dziewicze zakątki otaczającej je przyrody. Warto odwiedzić obiekty świadczące o bogatej przeszłości Jasła. W samym Jaśle zwiedzić należy średniowieczną kolegiatę farną, muzeum regionalne, Pałac Sroczyńskich i Obserwatorium Astronomiczne. Z kolei wokół Jasła zwiedzić należy Skansen Archeologiczny Karpacka Troja i obiekty zlokalizowane na Szlaku Architektury Drewnianej.
Podkarpackie wino jest jak samo Podkarpacie, jedyne w swoim rodzaju, zagadkowe, kuszące swoją różnorodnością przyrodniczą i kulturową, wciąż odkrywane na nowo przez szukających wrażeń turystów i wysoko cenione przez tych, którzy je poznali. Zapraszamy na podkarpackie szlaki winne!