Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle
Zaczynając przygodę z podkarpackimi winami warto wybrać się na jedną z najlepszych i największych imprez winiarskich w Polsce. Tradycyjnie w ostatni wakacyjny weekend w Jaśle odbywają się Międzynarodowe Dni Wina. Święto wina to nie tylko okazja do spróbowania i porównania wielu różnorodnych win – polskich i zagranicznych, lecz także prezentacja kultury i sztuki ziemi jasielskiej.
Międzynarodowe Dni Wina to okazja do spróbowania najlepszych win regionalnych. Na enoturystów zwykle czeka ponad 30 winiarskich wystawców. Podczas wydarzenia można spotkać się i porozmawiać z producentami.
Od kilku lat Międzynarodowym Dniom Wina towarzyszy Konkurs Polskich Win organizowany przez Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Sommelierów Polskich, a także warsztaty tematyczne – malarskie lub fotograficzne oraz Dzień Otwarty Winnic, które pozwalają uczestnikom zobaczyć miejsca, w których rośnie i powstaje wino.
Polski Dionizos i najstarsza współczesna winnica
Prekursorem i wielkim propagatorem odrodzenia się polskiego winiarstwa jest Roman Myśliwiec z Jasła, zwany przez dziennikarzy polskim Dionizosem. W 1982 roku posadził w Jaśle pierwszy krzew winorośli. Dwa lata później założył profesjonalną winnicę Golesz. Dziś ten dzień uważany jest za symboliczny początek współczesnego winiarstwa w Polsce.
Droga do sukcesu nie była łatwa, okupiona próbami hodowli i testowaniem różnych odmian, zgłębianiem wiedzy, głównie z zagranicznej literatury i wreszcie pracą nad własnymi książkami. Dziś na koncie wydawniczym R. Myśliwiec ma kilkanaście książek, dziesiątki artykułów opublikowanych w prasie branżowej, setki przeprowadzonych szkoleń teoretycznych i praktycznych. Swoją pasją i ciężką praca udowodnił, że w polskim klimacie uprawa winorośli jest możliwa.
Nazwa gospodarstwa nawiązuje do znajdujących się w pobliżu ruin zamku Golesz. Wybudowany w XI wieku zamek pełnił znaczącą rolę w średniowiecznej historii miasta Jasła i okolic. Data upadku zamku wiąże się z czasami najazdu wojsk węgierskich Rakoczego, kiedy to zamek został doszczętnie spalony, a kamienne pozostałości rozebrała miejscowa ludność pod fundamenty okolicznych domów.
Jedyny w Polsce producent wina mszalnego
Winnice Przeworskie są jak dotąd, pierwszym i jedynym producentem wina mszalnego w Polsce. O przyznaniu statusu zaprzysiężonego producenta wina mszalnego decyduje biskup diecezji, na terenie której znajduje się winnica. Wytwórca musi od władz kościelnych uzyskać status zaprzysiężonego producenta win mszalnych, a warunki, jakie musi spełniać wino mszalne są ścisłe określone w prawie kanonicznym oraz Ogólnym Wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego.
Wino m.in. powinno być czyste, z winogron, bez dodatku obcych substancji i środków chemicznych i ulepszaczy. Nie ma znaczenia czy wino mszalne jest białe, różowe czy czerwone, jednak ze względów estetycznych, żeby nie brudziły szat liturgicznych, najczęściej używane są białe. Dariusz Rosół, właściciel winnicy obecnie produkuje trzy wina mszalne: dwa wytrawne (Agnieszka i Zofia) oraz jedno półwytrawne (Paulina). Wino mszalne z Podkarpacia jest w sprzedaży od 2015 roku.
Podkarpacka Akademia Wina
Jedną z podstawowych przeszkód w rozwoju komercyjnych gospodarstw winiarskich w Polsce jest brak fachowej wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Dotyczy to nie tylko kwestii technicznych – uprawy winorośli i produkcji wina – ale też wiedzy biznesowej, dotyczącej zarządzania gospodarstwem winiarskim, marketingu wina, etc. W Polsce nie ma dotąd wyspecjalizowanej placówki edukacyjnej, która miałaby w swojej ofercie pełny zakres szkoleń potrzebnych naszym winogrodnikom i winiarzom.
Profesjonalne szkolenia dla tej grupy odbiorców stały się priorytetowym obszarem działania dla Podkarpackiej Akademii Wina. Zajęcia prowadzone w ramach Akademii są odpowiedzią na dużą potrzebę zapewnienia właścicielom winnic i producentom win gronowych w Polsce możliwości zdobycia profesjonalnej wiedzy z zakresu enologii, na poziomie zbliżonym do kursów uniwersyteckich oraz potrzebą ukierunkowania takiego kursu na umiejętności praktyczne i dostosowania do polskich realiów. Kursy i szkolenia prowadzone w ramach Podkarpackiej Akademii Wina są zgodne z uznanymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi tego typu szkoleń i kończą się wydaniem odpowiedniego certyfikatu.
Ekskluzywne wino lodowe z Podkarpacia
W polskich warunkach produkcja wysokiej jakości wina lodowego może udać się tylko w wyjątkowych rocznikach, a okazja do zrobienia tego trunku nie trafia się w naszym klimacie często. Wina lodowe należą do kategorii win specjalnych, ze względu na skomplikowaną i pracochłonną technologię produkcji są bardzo drogie. Dobrej jakości wina tego typu sprzedawane są w niewielkich butelkach, często po kilkaset złotych.
Dobrze dojrzałe, zdrowe winogrona należy przetrzymać na krzewach aż do większych mrozów, poniżej -7 st. C. Owoce muszą zamarznąć całkowicie i w takiej postaci zbiera się je i tłoczy. Zbiór winogron najlepiej wykonać bardzo wcześnie rano, a czasem nawet w nocy, przy sztucznym świetle. Winogrona w trakcie przerobu nie mogą rozmarznąć, dlatego temperatura w ciągu dnia też musi być minusowa. Po wytłoczeniu uzyskuje się skoncentrowany moszcz o zawartości cukru 40-50 kilogramów w stu litrach. Wbrew pozorom to nie jest takie proste. Do prasy wrzuca się zamrożone grona, z których wyciska się skoncentrowany, bardzo słodki, gęsty jak miód sok. Zamrożona woda w postaci kryształków lodu zostaje w wytłokach. Dla porównania podczas tradycyjnego przerobu z 100 kg owoców uzyskuje się ok. 70 litrów moszczu, który przerabia się na wino. W przypadku wina lodowego ze 100 kg owoców uzyskuje się zaledwie kilkanaście litrów zagęszczonego soku. Po przeprowadzeniu fermentacji uzyskuje się bardzo słodki, skoncentrowany, ceniony przez znawców trunek. To dlatego trunek ten osiąga tak zawrotną cenę. Dla winiarza okazja do zrobienia lodowego wina zawsze wzbudza duże emocje, jest sporym wyzwaniem, bo końcowy efekt trudno przewidzieć. Wino lodowe można nabyć np. w Winnicy Golesz.