Strona główna Turystyka Muzea i skanseny Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Dwór w Żarnowcu – dar narodowy dla pisarki i poetki - Marii Konopnickiej.

W okresie zaborów dar narodowy był najwyższym wyróżnieniem, jakiego mógł dostąpić twórca. Takim zaszczytem zostali uhonorowani: w 1900 roku  Henryk Sienkiewicz, a w 1903 roku – Maria Konopnicka. Rok wcześniej  poetka, pisarka, publicystka, dziennikarka, działaczka społeczna i patriotyczna obchodziła jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej. Spośród zaproponowanych jej 36 miejsc Konopnicka wybrała malowniczo położony osiemnastowieczny dworek w Żarnowcu.

Biały dworek z dachem pokktytym gontem otoczony drzewami. Przed dworkiem ogród z kiwatami.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Pisarka zamieszkała w dworku wraz z przyjaciółką, malarką Marią Dulębianką. Wśród licznych gości odwiedzających Żarnowiec byli Henryk Sienkiewicz, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Wyspiański czy Lucjan Rydel. Pisarka spędzała tu miesiące wiosenne i letnie, oddając się twórczości pisarskiej oraz działalności społecznej i oświatowej. To w Żarnowcu w 1908 roku powstały słowa słynnej „Roty”, która wkrótce urosła do rangi drugiego hymnu narodowego.

Po śmierci pisarki w 1910 roku dworek odziedziczyły córki, które opiekowały się jej spuścizną. W 1956 roku ostatnia z nich, Zofia Mickiewiczowa przekazała narodowi polskiemu dwór w Żarnowcu wraz z wszystkimi pamiątkami po matce. Rok później powstało tam muzeum biograficzne, udostępnione zwiedzającym w 1960 roku.

Wnętrze gabinetu. Duże drewniane biurko ustawione tyłem do okna. Na biurku lampa nafrowa i bibeloty. Na ścianie portrety. W oddali dwa fotele.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Miejsce, w którym czas się zatrzymał

W Muzeum znajduje się bliska autentycznej ekspozycja wnętrz dworskich z wystrojem i wyposażeniem z okresu zamieszkiwania tam pisarki. Na parterze spotkamy pokoje reprezentacyjne i mieszkalne właścicielki oraz pomieszczenia kuchenne, na piętrze - pokoje i pracownię Marii Dulębianki z kolekcją obrazów jej autorstwa.

Zbiory Muzeum obejmują ponad 30 tysięcy obiektów z zakresu polskiej kultury literackiej XIX i XX wieku, w tym rękopisy utworów Marii Konopnickiej oraz listy poetki i wielu pisarzy polskich. Znajdziemy tu listy Elizy Orzeszkowej, Stefana Żeromskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego.

Dworek w Żarnowcu skrywa w sobie także jedną z największych w Polsce kolekcji zabytkowych kałamarzy i przyborów piśmiennych. Część ekspozycji muzealnej znajduje się w Lamusie, dawnym spichlerzu odbudowanym na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

Wnętrze dworku. Na suficie wisi duża lampa naftowa. Na zielonych ścianach zawieszone są obrazy. W centralnym miejscu pokoju znajduje się stół z krzesłami. W oddali kredens, pianino i sztaluga z obrazem.
fot. Krzysztof Zajączkowski

Festiwal w Żarnowcu

Na terenie Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu w pierwszy weekend września odbywa się festiwal, współorganizowany przez Muzeum oraz krośnieńskie Towarzystwo Operowe i Teatralne. W 2019 roku miała miejsce jego 15. edycja. Widzowie festiwalu uczestniczą w  spektaklach operowych, operetkowych i teatralnych. Wszystkie spektakle i koncerty odbywają się w naturalnej scenerii zabytkowego parku otaczającego żarnowiecki dwór.

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

20-02-2020 251 odsłon

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Najciekawsze atrakcje

Skansen w Kolbuszowej

Najciekawsze atrakcje

Arboretum w Bolestraszycach

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności