Strona główna Turystyka Muzea i skanseny Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu
Mało kto wie, ale stolicą polskiego ludwisarstwa i fajkarstwa jest jedno z podkarpackich miast. To właśnie dlatego w Przemyślu, bo o nim mowa działa bardzo osobliwe muzeum.

Muzeum Dzwonów i Fajek jest oddziałem Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Powstało we wrześniu 2001 i mieści się w późnobarokowej Wieży Zegarowej. Ośmiokondygnacyjny budynek, który początkowo był dzwonnicą unickiej katedry wybudowano w latach 1775-77. Obiekt posiada 38 metrów wysokości i jest jednym z najwyższych punktów widokowych w mieście. Muzeum znajduje się w obrębie starego miasta więc jest świetnym przystankiem podczas zwiedzania Przemyśla.

Jak łatwo się domyślić, wystawę podzielono na dwie ekspozycje: dzwonów i fajek, które rozłożone są na kilku piętrach wieży.

Wieża zegarowa w Przemyślu. Zdjęcie nocą.
Muzeum Dzwonów i Fajek znajduje się w wieży zegarowej w Przemyślu. Fot. Michał Bosek

Fajki z Przemyśla

Fajka przemyska swą historią sięga połowy XIX wieku, kiedy to rozpoczęły się prace przy budowie Twierdzy Przemyśl. Fajki tworzono z różnych materiałów, od najprostszych glinianych czy drewnianych po porcelanowe i sepiolitowe. Te ostatnie wytwarzano przede wszystkim  na Węgrzech oraz w Austrii. Początkowo ekspozycja liczyła 38 sztuk, a obecnie ponad 1600 egzemplarzy z całej Europy.  Na wystawie nie zabrakło również tzw. walatówek czyli wyrobów wykonanych przez najsłynniejszego przemyskiego wytwórcę fajek - Ludwika Walata.

Pracownia fajek. Rzemieślnik wytwarzający fajkę.
Pracownia firmy BRÓG s.c. wyrób fajek. Fot. Waldek Sosnowski

Ludwisarstwo przemyskie

Kolejne muzealne piętra poświęcono dzwonom oraz sposobom ich odlewania. Ekspozycja sztuki ludwisarskiej zaczyna się od prezentacji niezmiennej od średniowiecza techniki wytwarzania dzwonów. W dalszej kolejności oglądać będziemy same dzwony. Zebrano łącznie ponad 70 większych egzemplarzy – kościelnych, okrętowych czy nawet ratuszowych. Ponadto w magazynach przechowywanych jest ponad 3,5 tys. małych dzwonków ręcznych.

Wnętrze muzeum. Ekspozycja prezentująca stare dzwony różnej wielkości
Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu. Fot. Michał Bosek

Na szczególną uwagę zasługuje ufundowany przez ówczesnych burmistrzów Marcina Czehowicza i Kazimierza Grzybowskiego w 1740 r. dzwon z herbem Przemyśla. Wprawne oko znajdzie również dzieła warsztatów gdańskich i toruńskich ludwisarzy z XVII i XVIII wieku. Najwyższe muzealne piętra skrywają dzwony okrętowe, w tym ten ze słynnego okrętu ORP Burza. Zwiedzanie kończy się wyjściem na taras widokowy z przepiękną panoramą Przemyśla i okolic.

Ciekawostką muzeum jest także zamontowany na wieży zegar z 1820 roku, który do dnia dzisiejszego odmierza czas z bardzo dużą dokładnością.

Panorama starego miasta w Przemyślu. Nad kamienicami górują wieże kościelne.
Z wieży zegarowej rozpościera się przepiękna panorama Przemyśla. Fot. Michał Bosek

Tradycje ciągle żywe

Stara tradycja jest nadal żywo kultywowana w Przemyślu. Obecnie dzwony wytwarzają dwie pracownie ludwisarskie, w tym słynna Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego. To właśnie przemyska pracownia odlała największy na świecie dzwon. Dzwon Vox Patris waży aż 55 t, ma średnicę 4,5 m oraz ponad 4 m wysokości. Ten prawdziwy kolos rozbrzmiewać będzie w sanktuarium w Trindade, w Brazylii.

Rzemieślnicy pracujący przy odlewaniu dzwonu.
Słynna pracownia ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Fot. Michał Mielniczuk

Równie barwna jest tradycja wyrobu fajek. Obecnie trudni się tym około 11 mniejszych firm. Najsłynniejsze zakłady to Fajki Kulpiński Wytwórnia Fajek I Cygarniczek, Henryk Worobiec – Pracownia Fajek, Pracownia Fajek Mr. Bróg.

Znaną postacią przemyskiego świata fajkarzy jest właściciel Pracowni Fajek Mr Bróg i działacz Przemyskiego Klubu Fajki - Zbigniew Bednarczyk. Wspomniany zakład mieści się w Ostrowie, na przedmieściu Przemyśla. Właściciel z wielką przyjemnością oprowadzi i opowie o procesie powstawania fajek. Na wizytę w pracowni należy umówić się telefonicznie.

Raz w roku, w okresie wakacyjnym odbywa się w Przemyślu Święto Fajki z konkursem jej palenia, licznymi wystawami, kiermaszami oraz koncertami.

Jeżeli interesuje Was historia przemyskich fajek i dzwonów to warto udać się na ulicę Władycze 3 w Przemyślu. Przed przyjazdem warto zapoznać się z informacjami na temat zwiedzania muzeum.

W chwili obecnej nie posiadamy informacji w tym dziale.

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

18-02-2020 156 odsłon

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Najciekawsze atrakcje

Skansen w Kolbuszowej

Najciekawsze atrakcje

Arboretum w Bolestraszycach

Polecamy!


Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności