Położony nad Sanem Przemyśl na początku XX wieku należał do największych twierdz Europy. Dziś okalający miasto zespół fortów to intrygujące cele turystycznych wypraw. Najstarsze z umocnień liczą około 150 lat. Tylko zewnętrzny pierścień składa się z 15 fortów głównych i 20 pomocniczych – wiedzie tędy rowerowy szlak. Także rowerem, a czasem tylko pieszo dotrzeć można do tzw. Linii Mołotowa - schronów z czasów II wojny światowej. Biegną od Bieszczadów i Leska po Horyniec-Zdrój i Cieszanów. Liczące czasem kilka podziemnych pięter schrony wciąż kryją armaty i są źródłem ekscytujących eksploracji, a także domem nietoperzy.
Nawet w upalny dzień chłód przenika skórę w gigantycznym tunelu kolejowym w Stępinie-Cieszynie, gdzie Adolf Hitler umówił się z Benito Mussolinim. Teraz, zawsze w sierpniu, spotykają się grupy rekonstrukcyjne na wielkim Zlocie Militarnym. Wielu zagląda też do Parku Historycznego w Bliźnie koło Dębicy. Prowadzono tu pierwsze próby nad supertajną bronią przywódcy III Rzeszy – rakietami V1 i V2.
Krainą wojennych cmentarzy jest Beskid Niski i Pogórze. Mogiły po krwawych bataliach I i II wojny światowej. Wiele o tych bitwach i ich żołnierzach mówią muzealne kolekcje w Krośnie i w Rzeszowie, gdzie zaczęła się legenda Czarnej Brygady generała Stanisława Maczka. Także z Podkarpaciem związana jest postać generała Władysław Sikorskiego oraz … Wojaka Szwejka – żołnierza CK Armii z powieści Jarosława Haška. Galicyjski Sanok i Przemyśl tak zauroczyły sławnego pisarza, że zaprowadził tam swojego bohatera. Dziś Podkarpacie zaprasza na Szlak Turystyczny Śladami Dzielnego Wojaka Szwejka. Spotkać na nim można samego Szwejka. Spiżowy żołnierz siedzi na ławeczce z zawadiacką miną. Kto potrze jego nos, będzie miał w życiu szczęście.
Podkarpacie chętnie zdradzi więcej niezwykłych historii!