Powiew historii
Teatr im. Wandy Siemaszkowej składa się z dwóch zabytkowych, XIX wiecznych budynków. Mała Scena znajduje się w dawnej willi rodziny Holzów. Natomiast Duża Scena mieści się w budynku, w którym niegdyś znajdowało się Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Siedziba Towarzystwa Gimnastycznego powstała w latach 1890-1900. W 1895 roku w jego wnętrzach zostało założone Polskie Stronnictwo Ludowe. Miejsce szybko stało się swoistym centrum kultury, w którym organizowano koncerty i zabawy dla Rzeszowian, wystawiano przedstawienia teatrów amatorskich i zawodowych z Krakowa oraz Lwowa. Funkcjonował tutaj także stały zespół muzyczny Meluzyna. W 1935 roku budynek Towarzystwa przeszedł dużą modernizację, wtedy też został powiększony i przebudowany. W ramach prowadzonych prac wydłużono scenę, dobudowano balkon, garderoby, stolarnia, malarnię i zaplecze sceny. Ośrodek kulturalny funkcjonował do wybuchu II Wojny Światowej w 1939 roku.
W październiku 1944 roku władze miasta utworzyły Teatr Narodowy, a Towarzystwo Gimnastyczne, które próbowało odrodzić się po wojnie zostało w sposób urzędowy rozwiązane. Jesienią 1945 roku dyrektorem Teatru została Wanda Siemaszkowa - wybitna aktorka, doskonała przede wszystkim w rolach z repertuaru modernistycznego, reżyserka, dyrektorka teatrów. Teatrem kierowała do swojej śmierci. Zmarła 6 sierpnia 1947 w dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Została pochowana w Jedliczu. Później ciało ekshumowano i przeniesiono do grobowca rodzinnego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Od 21 grudnia 1957 teatr nosi nazwę Teatr im. Wandy Siemaszkowej.
Teatr zdobywał coraz większą popularność w regionie. Wymusiło to konieczność kolejnej przebudowy i modernizacji. Oba teatralne budynki połączono ze sobą 1957 roku. Na górze powstały pokoje gościnne i biura księgowości. Pod koniec lat 80. dobudowano dodatkowe przejście dla personelu, które wyeliminowało konieczność przechodzenia do drugiego budynku przez podwórze lub przez Małą Scenę. Po reformie administracyjnej z 1998 roku i utworzeniu samorządów wojewódzkich, teatr został przekazany w zarząd Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podkarpackiego jako jego instytucja artystyczna. Wpływ na to miała ranga i znaczenie placówki w regionie.
Repertuar dla każdego
W ciągu roku w rzeszowskim teatrze wystawianych jest ponad 300 sztuk. Oglądalność sięga 70 tysięcy widzów rocznie i jest największą w regionie. Poza spektaklami organizowane są również liczne festiwale i imprezy, m.in.: Rzeszowskie Spotkania Teatralne, Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe oraz Rzeszowskie Spotkania Plenerowe. Placówka współpracuje z teatrami w kraju i zagranicą. Teatr im. Wandy Siemaszkowej pełni również ważne funkcje edukacyjne, skierowane do uczniów i nauczycieli. W tym celu przygotowywane są specjalne przestawiania dla dzieci i młodzieży oraz warsztaty teatralne. Placówka współpracuje z instytucjami dobroczynnymi efektem czego są liczne wystawy oraz aukcje prac najwybitniejszych polskich artystów. Od 1997 roku w siedzibie teatru mieści się Szajna Galeria. Jest to jedyna w Polsce i na świecie stała ekspozycja prac prof. Józefa Szajny – rzeszowianin, jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Teatr wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich gości wyposażony jest w urządzenia dla widzów słabosłyszących i niepełnosprawnych.
Teatr im. Wandy Siemaszkowej to miejsce z piękną tradycją teatralną i szerokim repertuarem. Każdy znajdzie tu spektakl wpisujący się w jego gusta i oczekiwania!