Galeria w sądzie
Galeria została ulokowana w budynku byłego sądu w dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowie. Gmach powstał w roku 1905 i do dziś stanowi znakomity przykład reprezentacyjnej miejskiej zabudowy z początku ubiegłego wieku. Sąd działał w nim do roku 2012. Trzy lata później zrodziła się koncepcja ulokowania w pustym budynku galerii poświęconej Alfonsowi Karpińskiemu. Prace remontowe zakończono w roku 2018. Powstał funkcjonalny budynek muzealny mieszczący nie tylko galerię prac artysty rodem z Rozwadowa, ale również nowoczesną i multimedialną przestrzeń do innowacyjnej edukacji w zakresie sztuki.
Gmach zmienił się w przestrzeń wystawienniczo-edukacyjną stalowowolskiego Muzeum Regionalnego. Pierwsze piętro zajęte zostało przez Centrum Edukacji Dziecięcej, Galerię Karpińskiego ulokowano na poddaszu, tam też funkcjonuje pracownia artystyczna. W ramach galerii działa Szkoła Malarstwa i Rysunku „Karpiński”, dzięki której adepci sztuk plastycznych zgłębiają ich tajniki. Galeria to jednak nie tylko mury okazałego budynku. To także liczne wydarzenia kulturalne (koncerty, pokazy filmowe, warsztaty) gromadzące liczne grono miłośników sztuk wszelakich.
Budynek jest wyposażony w windę, co czyni go dostępnym dla osób niepełnosprawnych.
Portret i martwa natura
W Rozwadowie, dawnym galicyjskim miasteczku, a obecnie dzielnicy Stalowej Woli, urodził się Alfons Karpiński. Spędził w nim swe pierwsze dziecięce lata. Drogę artystyczną twórcy wytyczają takie miasta jak: Kraków, Monachium, Wiedeń i Paryż. W czasie I Wojny Światowej służył w armii austriackiej, początkowo jako żołnierz frontowy, a następnie członek oddziału dokumentującego groby i cmentarze wojenne. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości aktywnie brał udział we współczesnym życiu artystycznym. Wielokrotnie nagradzany i honorowany za swe dokonania artystyczne. Obok kobiecego portretu i aktu, drugim najważniejszym tematem obrazów Karpińskiego były martwe natury malowane przez artystę w wielu wariantach.
Więcej informacji znajdziecie na www.muzeum.stalowawola.pl