Witajcie w zimowej stolicy Podkarpacia! Pokrywa śniegu utrzymuje się tu nawet przez 100 dni w roku, a na Gromadzyniu i Laworcie zgodnie szusują narciarze i snowboardziści. A co z małymi mistrzami saneczek? I dla nich są odpowiednie górki. Ustrzyki Dolne umościły się wśród szczytów bieszczadzkiego przedgórza i oprócz adrenaliny na stokach dostarczają też pięknych widoków.
Niewielkie miasteczko jest siedzibą uwielbianego przez turystów powiatu bieszczadzkiego, do którego należy i szczyt Tarnicy, i słynny hotel Arłamów, dlatego Ustrzyki Dolne bywają również nazywane stolicą Bieszczadów.
Łatwo dotrzeć tu autobusem lub pociągiem, a z dworca można ruszać wprost na turystyczny szlak - Koronę Ustrzyckich Gór – przez Kamienną Lawortę, Gromadzyń, Małego Króla, Orlik i Holicę.
Legenda mówi, że Mały Król był kiedyś synem kniazia, który z ojcem budował myśliwską ambonę wielką jak Wieża Babel, by polować z niej na anioły. Za karę zamienieni zostali w góry. Dziś bieszczadzkie anioły uśmiechają się ze sklepików z pamiątkami. Pełno ich na pięknym, zielonym Rynku, z fontanną w wianuszku niskich, lecz urokliwych kamieniczek.
Ustrzyki Dolne są najdalej wysuniętym na wschód polskim miastem, a płynąca przez miasto rzeka Strwiąż nie płynie do Bałtyku, ale należy do zlewiska Morza Czarnego. Europejski Dział Wodny biegnie przez wzniesienie w pobliskiej Ustjanowej, gdzie przed wojną istniała słynna na cały kraj szkoła szybowcowa.
W bieszczadzkiej stolicy warto zwiedzić stuletni młyn zamieniony w Muzeum Młynarstwa i Wsi, z restauracją. Przy wielkim młyńskim kole można poczekać na talerz z hryczankami i obmyślać, czy kolejnym punktem programu będzie zabytkowy kościół, cerkiew, synagoga, Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, a może po prostu czynny przez cały rok aquapark?
Zimą do wyboru są dwie stacje narciarskie dysponujące wyciągami krzesełkowymi. Najnowszy otwarto na Gromadzyniu, gdzie narciarze mają do dyspozycji także wyciągi talerzykowe i orczykowe oraz sześć tras zjazdowych (najdłuższa to 1130 m), o różnym stopniu trudności, w tym z homologacją FIS na slalom.
LawortaSki z kolejką linową i bikeparkiem zimą kusi pięcioma trasami narciarskimi. Główna, o długości 1250 m, posiada homologacje FIS na slalom oraz slalom gigant. Są też krótkie trasy dla początkujących, wyciąg taśmowy i snowtubing o długości 100 m. Można szaleć całą rodziną.
Ciekawym urozmaiceniem dla ustrzyckich stoków jest działające od niedawna Centrum Turystyki Aktywnej i Sportu BIESZCZAD.ski w Wańowej z najdłuższą koleją linową na Podkarpaciu i trasami z homologacją FIS na slalom oraz homologacją PZN na slalom gigant (U14, U16).
Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą udać się do Ustjanowej Górnej, gdzie znajdują się najbardziej popularne w Bieszczadach trasy "Pod Żukowem". Trasy podzielone są na stopnie trudności, niebieską - rekreacyjną oraz czerwoną - wyczynową. Trasy posiadają homologację wydaną przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS).
Podczas XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych - Podkarpackie 2023, w Ustrzykach Dolnych i Wańkowej zostaną rozegrane zawody w narciarstwie alpejskim, a w Ustjanowej Górnej w narciarstwie biegowym.