Strona główna Gospodarka Informacja i telekomunikacja Rzeszowskie korzenie największych spółek ICT
Informacja i telekomunikacja to jedna z najszybciej rozwijających się specjalizacji Podkarpacia. Sprzyja temu wysoki poziom kształcenia przyszłych informatyków przez tutejsze uczelnie – nie mają wątpliwości szefowie wywodzących się stąd spółek, które są ambasadorami tej podkarpackiej specjalizacji. Rzeszowskie korzenie ma działająca w 60 krajach grupa kapitałowa Asseco, największy na świecie marketplace dla graczy - firma G2A, dostarczający miliony kilometrów światłowodów Fibrain czy jeden z największych w kraju dostawców usług płatniczych Polskie ePłatności.

Asseco Poland

 

Największą, polską firmą informatyczną i jednym z największych producentów oprogramowania w Europie jest wywodząca się z Rzeszowa spółka akcyjna Asseco Poland. Stoi ona na czele międzynarodowej grupy kapitałowej Asseco działającej w 60 krajach na całym świecie i zatrudniającej ponad 28 tysięcy osób.

 

- Spółki z naszej Grupy notowane są na giełdach w Warszawie, Nowym Jorku i Tel-Avivie. Od 30 lat tworzymy zaawansowane technologicznie oprogramowanie dla kluczowych sektorów gospodarki, m.in.: bankowości, ubezpieczeń, energetyki, telekomunikacji, służby zdrowia i administracji publicznej, a także przedsiębiorstw różnych branż. W 2020 roku wypracowaliśmy 12,2 mld zł przychodów ze sprzedaży, a zysk operacyjny wyniósł 1,2 mld zł. Rynki zagraniczne stanowią obecnie 88 proc. naszych przychodów – wylicza Marek Panek, wiceprezes zarządu Asseco Poland.

 

Do dziś główna siedziba firmy znajduje się w Rzeszowie. Zatrudnienie znajduje tu ponad 550 osób.

 

- Cieszymy się, że możemy wspierać rozwój Podkarpacia, gdzie branża informatyczna jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi gospodarki. To w Rzeszowie swoje biura mają firmy informatyczne z Polski i ze świata. Ten rozwój możliwy jest również za sprawą wysokiego poziomu kształcenia przyszłych informatyków przez tutejsze uczelnie – podkreśla wiceprezes Asseco Poland. Spółka od lat konsekwentnie rozwija swoje produkty i umacnia pozycję na poszczególnych rynkach. - Poza rozwiązaniami sektorowymi, priorytetem są dla nas systemy ERP, płatności oraz usługi zaufania. W najbliższym czasie będziemy szczególnie inwestować w rozwój produktów chmurowych i usług związanych z cyberbezpieczeństwem – zapowiada Marek Panek.


Polskie ePłatności


W Tajęcinie pod Rzeszowem ma swoją siedzibę spółka Polskie ePłatności. Specjalizuje się ona w procesowaniu płatności bezgotówkowych i dostarczaniu innowacyjnych usług dla biznesu o najszerszym na rynku zakresie, koncentrując się na segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Zajmuje obecnie trzecią pozycję na polskim rynku dostawców kompleksowych usług płatniczych i zatrudnia ponad 600 pracowników. W ubiegłym roku 100 proc. udziałów w firmie zakupiła Grupa Nets, europejski lider w dziedzinie płatności bezgotówkowych.

 

- Polska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków w Europie, jeśli chodzi o rozwój w zakresie płatności elektronicznych, dlatego dołączenie do Nets, wiodącego gracza w dziedzinie płatności elektronicznych w Europie, daje nam szerokie perspektywy rozwoju – uważa Maciej Nowosielski, wiceprezes zarządu ds. sprzedaży Polskich ePłatności. - Branża, w jakiej działamy, nie zwolniła tempa w trakcie pandemii. Mogę powiedzieć, że mamy nawet więcej pracy.

Jak podkreśla prezes Nowosielski, Podkarpacie jest dla Polskich ePłatności wartościowym źródłem pozyskiwania specjalistów zarówno z obszaru IT, a więc odpowiedzialnych za utrzymanie i rozwój oprogramowania, jak również w zakresie finansów oraz obsługi klienta. Dynamicznie rozwijająca się firma wciąż rekrutuje nowych fachowców.

 

- W latach 2016-2020 Polskie ePłatności znacząco zwiększyły liczbę terminali w punktach sprzedaży z ok. 33 tys. do ponad 160 tys. – wyjaśnia Maciej Nowosielski. - Firma przeprowadziła w tym czasie siedem udanych akwizycji i tym samym znacząco rozszerzyła zakres swoich usług, a liczba pracowników wzrosła ponad trzykrotnie.

G2A


Imponujący wzrost w ciągu zaledwie dekady jest powodem do dumy firmy G2A – założonej przez Bartosza Skwarczka i pochodzącego z Rzeszowa Dawida Rożka.

 

Firma powstała w 2010 roku jako sklep z grami komputerowymi, a dziś jest największym na świecie marketplacem (platformą sprzedażowa w stylu eBaya czy Allegro) przeznaczonym dla graczy i geeków. Utrzymuje tę pozycję już od 2015 roku, stale się rozwijając i powiększając obroty. Ma już ponad 24 miliony klientów i współpracuje z ponad 1500 partnerami z całego świata. W samym 2020 roku na platformie odbyło się 14,2 milionów transakcji. Oprócz samych gier i innych produktów cyfrowych, dziś gracze na platformie mogą kupić także przedmioty fizyczne – gadżety i akcesoria.

 

Firma zatrudnia kilkaset osób na całym świecie. Centrala grupy G2A mieści się w Amsterdamie, ale biura są także w Hongkongu oraz w Polsce. Choć firma od lat jest międzynarodowa, a najważniejsze decyzje zapadają w jej centralach oddalonych o tysiące kilometrów od Podkarpacia, nie zapomina ona o swojej przeszłości. Nie tylko ze względu na sentyment – wielkie centrum badawczo-rozwojowe, które mieści się w Rzeszowie, to znakomite miejsce, do którego G2A sprowadza pracowników nie tylko z całej Polski, ale również z całego świata – ze wszystkich kontynentów.

 

Ludzi z zewnątrz przyciąga młode, rozwijające się miasto i piękny region, a dodatkowo dzięki dobrym uczelniom wyższym G2A ma zagwarantowany napływ utalentowanych pracowników. To właśnie te dwa elementy pozwalają patrzeć na rozwój Rzeszowa i regionu z bardzo dużym optymizmem. Co do przyszłości samej G2A, to jej celem jest stanie się tzw. „first shopping destination for gamers & geeks” - pierwszą na świecie platformą, na której gracze znajdą absolutnie wszystko, co jest związane z ich hobby. Systematycznie dąży w tym kierunku i jest na dobrej drodze, by osiągnąć cel.

Fibrain


Branżę ICT reprezentuje na Podkarpaciu również marka Fibrain - polski innowator i producent w sektorze światłowodów oraz nowoczesnych technologii. Firma działa na rynku już od blisko 30 lat. W tym czasie z podmiotu zatrudniającego kilka osób wyrosła na przedsiębiorstwo dysponujące 4 centrami produkcyjnymi i zatrudniające blisko 1,2 tys. pracowników we wszystkich spółkach Grupy Fibrain. Produkowane przez nią kable i produkty światłowodowe mają zastosowanie w wielu sektorach, m.in. przemyśle energetycznym, infrastrukturze, budownictwie, medycynie, transporcie, przemyśle wydobywczym czy zbrojeniowym. Marka jest obecna i ściśle współpracuje z ponad 60 krajami na całym świecie, m.in. Niemcami, Francją, Norwegią, Szwecją, Hiszpanią, Chorwacją, Meksykiem, Urugwajem, Ekwadorem, Algierią, Arabią Saudyjską czy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

 

- Od samego początku i nieprzerwanie od wielu lat inwestujemy w badania i rozwój, dzięki temu nasze laboratoria są wyposażone w światowej klasy sprzęt i narzędzia technologiczne, a eksperci z naszej firmy są w stanie podjąć się realizacji nawet najbardziej wymagających projektów – zapewnia Rafał Kalisz, prezes Grupy Fibrain.

 

- Wszystkie ośrodki i centra produkcyjne zlokalizowane są pod Rzeszowem w Zaczerniu, Jasionce i Głogowie Małopolskim. Region Podkarpacia oferuje bardzo dobre warunki do rozwoju branży IT i telekomunikacji. Nasza stolica jest nie tylko jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, ale znajdują się tutaj również uczelnie techniczne o bardzo wysokim poziomie nauczania, takie jak Politechnika Rzeszowska. Ponadto dobrze skomunikowane strefy ekonomiczne oraz parki naukowo-technologiczne gwarantują rozwój produktów wysokiej technologii – podsumowuje prezes Fibrain, marki „made in Poland”, która staje się coraz bardziej rozpoznawalna i szanowana na świecie.

Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych

22-06-2022 75 odsłon

Warto przeczytać

Najciekawsze atrakcje

Zapora w Solinie

Najciekawsze atrakcje

Zagroda pokazowa w Mucznem

Muzea i skanseny

Skansen w Sanoku

Architektura drewniana

Pałacyk Myśliwski w Julinie

Podkarpackie winnice

Karpacki Szlak Wina

Zamki, pałace i dwory

Zamek w Krasiczynie

Pieszo, rowerem i konno

Bieszczady dla początkujących

Najciekawsze atrakcje

Skansen w Kolbuszowej

Najciekawsze atrakcje

Arboretum w Bolestraszycach

Polecamy!

Strategia Rozwoju Województwa Podkarpackiego
Instytucje wspierające gospodarka
Inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego
Nowoczesna edukacja
Dlaczego Podkarpackie?
Lotnictwo i kosmonautyka
Informacja i telekomunikacja
Motoryzacja
Poznaj podkarpackie firmy
Jakość życia
Diamentowe rozwiązania
Apartament na drzewie
Czarne złoto z Dębicy
Moto-design z Podkarpacia
Z Przemyśla na Broadway
Pierwsze miejsce, o którym myśli gracz komputerowy
Odrzutowy serwis na Podkarpaciu
Drzwi na świat
Kazar - tworzymy styl
Priorytetem jest bezpieczeństwo
Nowatorskie myślenie, codziennie, na okrągło
Jakość wpisana w DNA
Największa zagraniczna inwestycja przemysłowa w Polsce
Najlepszy pracodawca w Polsce
Miejsce dla pasjonatów nowych technologii
Luksusowe jachty z Podkarpacia
Podkarpackim rowerem w świat
Specjalistyczne oprogramowanie medyczne
Design sukcesu
Przestrzeń do zadrukowania
Siedlisko Janczar - tu znajdziesz spokój i ciszę
Komfortowy wypoczynek w Polańczyku
Wina z Piwnic Półtorak
Melex - od 50 lat produkuje pojazdy elektryczne
Asseco Poland - największy polski producent oprogramowania
Ultratech - produkcja dla branży kosmicznej i lotniczej
Fibrain - lider fotoniki światłowodów
Collins Aerospace - dostawca technologii dla przemysłu lotniczego i obronnego
BorgWarner - lider technologii dla motoryzacji
ML System - pionier energii fotowoltaicznej
Wystawa Światowa EXPO
Polska na Dubai EXPO 2020
Polskie regiony w Dubaju
Podkarpackie na EXPO w Dubaju
Podkarpackie. Z natury kreatywne
Kosmiczna kariera po technikum? Podkarpackie przeciera szlaki
Ambasadorzy Podkarpackiego na EXPO
3 miesiące obecności Polski na EXPO w Dubaju
Ignacy Łukasiewicz opowie o Podkarpaciu na EXPO w Dubaju
Milionowy gość w pawilonie polskim na EXPO w Dubaju
Wystawa Województwa Podkarpackiego na EXPO oficjalnie otwarta
Warsztaty „Airflow and pressure” w strefie dla dzieci na EXPO
Rozkoszny dał pokaz podkarpackiej kuchni na EXPO w Dubaju
Pokazy filmu o Ignacym Łukasiewiczu na EXPO w Dubaju
Konferencja o przyszłości lotnictwa na EXPO w Dubaju
Podkarpackie wspiera Ukrainę na EXPO w Dubaju
Dzieła Beksińskiego zachwycają na EXPO w Dubaju
Dźwięki Podkarpacia - specjalny projekt muzyczny na EXPO
Nowoczesność i tradycja na wystawie podkarpackiego na EXPO
Tydzień Województwa Podkarpackiego w Dubaju
Filmowe podsumowanie Tygodnia Podkarpacia na EXPO
Największe firmy Doliny Lotniczej stawiają na badania i rozwój
Wyroby lotnicze RnD.Aero z certyfikatem na airbusy i dreamlinery
Dominator nowy ultralekki samolot, od krośnieńskiego Ekolotu
Drony z Podkarpacia - polska konstrukcja od A do Z
Zagłębie dronowe na Podkarpaciu
Royal-Star - od szkoły pilotów i aero-taxi po przeglądy samolotów
System nGuard - powstrzyma cybernetyczne ataki
Zdalnie to bliżej potrzeb
Innowacje IT w sektorze agrotech na ratunek pszczołom
Firmy, które z nami współpracują są bardziej konkurencyjne
Szkolenia w wirtualnej rzeczywistości to realny zysk
Rzeszowskie korzenie największych spółek ICT
Wynalazki braci Nowak ratują życie po wypadku
PZM Technology: od autorskich maszyn po zaawansowane roboty
Od bolidu po wynalazki do terenówek
Customy otworzyły nam drogę do legendarnych marek
Gumat stawia na automatyzację produkcji
Ludzie z Podkarpacia budują motoryzacyjne marki
BIOnly - organiczne kosmetyki z Podkarpacia
Farma fotowoltaiczna - bo światło jest ważne
Glamping na Roztoczu - blisko natury pod luksusowym namiotem
Karpackie Tapas. Odkryj smaki dzieciństwa
Donum Corde - opieka z sercem, rehabilitacja z sukcesami
Jakość życia czynimy podkarpacką marką
W Sosnowym Dworze, skąd Bieszczady widać najpiękniej
Smakowanie Bieszczadów pod szczęśliwą Trzynastką
Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności