Czy inteligentne specjalizacje są szansą na rozwój i inwestycje w regionie? Jakie korzyści płyną ze współpracy w ramach klastrów? Jakie szanse i zagrożenia stoją przed kluczowymi dla regionu branżami? Te i inne kwestie poruszyli eksperci podczas panelu dyskusyjnego w ramach uroczystej inauguracji kampanii Podkarpackie. Wyższy poziom innowacji. Wydarzenie odbyło 8 sierpnia br. w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jesionce k. Rzeszowa.

Panel pn. „Inteligentne specjalizacje szansą na rozwój i inwestycje w regionie” odbył się z udziałem Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Adama Hamryszczaka, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Marka Dareckiego, Prezesa Doliny Lotniczej, Ryszarda Jani, Prezesa Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego oraz Bartosza Skwarczka, Prezesa G2A.COM. Dyskusję moderował Piotr Chęciński, doświadczony dziennikarz oraz trener medialny. Głównym celem panelu było uzasadnienie wyboru inteligentnych specjalizacji województwa: lotnictwa i kosmonautyki, motoryzacji, informatyki i telekomunikacji oraz jakości życia. Eksperci dyskutowali na temat korzyści wynikających z inwestowania w kluczowe dla regionu branże – korzyści zarówno dla regionu, jak i przedsiębiorców oraz lokalnej społeczności.

Wyznaczenie inteligentnych specjalizacji jest oczywiście dużą szansą dla tych obszarów. Środki z poziomu regionalnego, jak i krajowego możemy ukierunkować w tych branżach i przez to przyczynić się do rozwoju ich innowacyjności, a co za tym idzie zwiększenia liczby miejsc pracy. Ponadto inteligentne specjalizacje mogą również stanowić stymulator do rozwoju innych sektorów gospodarki w danym regionie – zauważył Adam Hamryszczak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego przypomniał, że naczelną specjalizacją regionu pozostaje lotnictwo, a znajdująca się na terenie województwa Dolina Lotnicza może stanowić receptę i wzór postępowania dla podkarpackich przedsiębiorców działających w ramach innych inteligentnych specjalizacji. Dodał, że jednak nie należy zapominać o innych równie istotnych branżach jak np. motoryzacja, która, jak zaznaczył, ma ogromny potencjał i możliwości kooperacyjne.

Możliwości rozwoju biznesu na Podkarpaciu mocno podkreślił Bartosz Skwarczek, Prezes firmy G2A.COM: To dobre miejsce do robienia biznesu. Ja świadomie wybrałem Podkarpacie na tworzenie swojej firmy. I chociaż, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Podkarpacie nie kojarzy się z biznesem, to dopiero gdy zagłębimy się w detale i niuanse tego regionu, widzimy jak dużo tutaj zostało zrobione i jak wielkie daje możliwości. Przykładem może być znajdujące się obok lotnisko, dzięki któremu w 30 minut możemy dolecieć do Warszawy. Zainagurowana dzisiaj kampania to kolejny krok, aby jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność tego regionu – podsumował.

Paneliści zgodzili się, że dzięki wyznaczeniu inteligentnych specjalizacji województwo podkarpackie ma szansę na pełne wykorzystywanie swojego potencjału właśnie poprzez rozwój tych branż i przez to przyciągnięcie zagranicznego kapitału.